ВЕСТИ ОД ЕКОНОМИЈАТА

Промоција на македонските туристички потенцијали во Виена

Виена  18.10.2011 година Печатење Препорачај ја на пријател

 (МИА) - Туристичкиот потенцијал на Македонија денеска ќе биде претставен пред реномирани агенции од областа на туризмот во Централна Европа,  на македонска гала вечер што ќе се одржи во рамки на Саемот за туризам во Виена. Манифестацијата  ја организира туристичката агенција „Мак Сан Травел“ со поддршка на Амбасадата на Македонија и Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот.

Потенцијалите на Македонија ќе бидат претставени пред околу 350 гости, туристички работници, тур оператори и други истакнати личности од областа на туризмот од Австрија, Словачка, Германија, Словенија, Чешка, Унгарија и Романија.

Во тек на настанот е предвидена специјална програма на која претставници на агенциите ќе имаат можност да вкусат традиционални македонски јадења, вино и да уживаат во звуците на македонскиот фолклор. Менито е составено од тавче гравче, селско месо, ајвар, овчо сирење и кашкавал. За уметничкиот дел ќе биде задолжен оркестарот „Дамари“ од Битола, а присутните ќе ги поздрави амбасадорот во Виена Ѓорѓи Филипов и сопственикот на „Мак Сан Травел“, Евалд Кениг.

 


ПРЕТХОДНИ ЗАПИСИ

Во Финска презентирани туристичките потенцијали на Македонија


Иселениците ќе можат да примаат канадски пензии во Македонија


Стапува во сила Договорот за социјално осигурување меѓу Македонија и Канада


Од 30 октомври редовни авионски летови на релација Скопје - Рим


Промоција на Македонско-руски бизнис каталог


Австриските компании се чувствуваат стабилно на македонскиот пазар


ТВ спотот „Macedonia Timeless - Food“ со меѓународно признание на фестивал во Хрватска


Шпанскиот весник „Ел мундо“ за туристичките потенцијали на Македонија


Средба Груевски - Хејг во Лондон


Груевски во Лондон: Македонија е добра земја за водење бизнис, потврда е присуството на странските инвеститори


Повеќе странски туристи за 24,5 проценти во август годинава во однос на август лани


Гала промоција на Македонија на туристички саем во Виена


Македонска владина делегација на Британско-македонски форум за инвестиции во Лондон


Околу 35.000 македонски граѓани корисници на странски пензии


Промоција на македонските туристички потенцијали во Виена


Договор за формирање заеднички бизнис совет меѓу македонските комори и катарската комора за трговија и индустрија


Почнува изградбата на фабриката на „Џонсон контролс“ кај Штип


Промовирана најновата едиција „200 најголеми и најуспешни фирми во Македонија“ (ДПЛ)


Пилот активности за воспоставување електронска агро берза


Зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи


Поглед кон Македонија“ од денеска на Си Ен Ен


„Њу момент“ со злато и сребро на маркетинг фестивалот во Словенија


Општина Старо Нагоричане го претстави туристичкиот потенцијал на Меѓународниот саем за туризам во Нови Сад


Отворен откупно-дистрибутивниот центар „АГРОФРУКТИС“, ивестиција вредна 20 милиони евра (КРГ)


Аеродоромите во Скопје и во Охрид добија трајни сертификати за исполнување безбедносни услови од АЦВ