ВЕСТИ ОД ЕКОНОМИЈАТА

Гала промоција на Македонија на туристички саем во Виена

Виена  20.10.2011 година Печатење Препорачај ја на пријател

 (МИА) - Преку 350 гости, претставници на тур-оператори од Централна Европа, Австрија, Германија, Словачка, Чешка, Унгарија, Словенија и Романија, присуствуваа на Македонската гала вечера што се одржа  во Виена, во рамки на 10. Традиционален БТБ Саем за туризам.

Настанот почна со традиционални ора од Македонија, зурли и тапани по што се обратија организаторот Михаел Курце, сопстеникот на австриската туристичка агенција „Мак Сан Травел“ Евалд Кониг и амбасадорот Ѓорѓи Филипов. За атмосферата се погрижи и оркестарот „Дамари“, изведувајќи староградски песни.

- Македонија е библиска земја, со прекрасна природа, во која гостпоримството е загарантирано, а нуди и многу можности за секаков тип туризам, рече амбасадорот Филипов.

На трпезата во конгресниот центар „Пирамида“ подготвена од македонски готвачи, имаше ајвар, бело овчо сирење, тавче гравче, селско месо и вино.

 


ПРЕТХОДНИ ЗАПИСИ

Во Финска презентирани туристичките потенцијали на Македонија


Иселениците ќе можат да примаат канадски пензии во Македонија


Стапува во сила Договорот за социјално осигурување меѓу Македонија и Канада


Од 30 октомври редовни авионски летови на релација Скопје - Рим


Промоција на Македонско-руски бизнис каталог


Австриските компании се чувствуваат стабилно на македонскиот пазар


ТВ спотот „Macedonia Timeless - Food“ со меѓународно признание на фестивал во Хрватска


Шпанскиот весник „Ел мундо“ за туристичките потенцијали на Македонија


Средба Груевски - Хејг во Лондон


Груевски во Лондон: Македонија е добра земја за водење бизнис, потврда е присуството на странските инвеститори


Повеќе странски туристи за 24,5 проценти во август годинава во однос на август лани


Гала промоција на Македонија на туристички саем во Виена


Македонска владина делегација на Британско-македонски форум за инвестиции во Лондон


Околу 35.000 македонски граѓани корисници на странски пензии


Промоција на македонските туристички потенцијали во Виена


Договор за формирање заеднички бизнис совет меѓу македонските комори и катарската комора за трговија и индустрија


Почнува изградбата на фабриката на „Џонсон контролс“ кај Штип


Промовирана најновата едиција „200 најголеми и најуспешни фирми во Македонија“ (ДПЛ)


Пилот активности за воспоставување електронска агро берза


Зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи


Поглед кон Македонија“ од денеска на Си Ен Ен


„Њу момент“ со злато и сребро на маркетинг фестивалот во Словенија


Општина Старо Нагоричане го претстави туристичкиот потенцијал на Меѓународниот саем за туризам во Нови Сад


Отворен откупно-дистрибутивниот центар „АГРОФРУКТИС“, ивестиција вредна 20 милиони евра (КРГ)


Аеродоромите во Скопје и во Охрид добија трајни сертификати за исполнување безбедносни услови од АЦВ